2023 French-Australian Excellence Awards: The finalists / The nominees

For the third year, Le Courrier Australien is organising a readers’ prize to reward French and Australians in Australia who have distinguished themselves in a particular field.

After a meticulous evaluation process, it is with great excitement that we present the outstanding nominees who have reached the pinnacle of excellence in their respective fields. The competition was incredibly close, showcasing the remarkable talent and achievements within our community. Thank you again to our jury’s members for their input.

We are delighted to announce the outstanding winners of the prestigious French-Australian Excellence Awards.

After deliberation by the judging panel and careful evaluation of the votes cast by Le Courrier Australien readers, the finalists were celebrated the 7th oh December 2023 at the Awards Ceremony in the NSW Parliament in front of an audience of more than 150 people, including many honourable guests (The Honourable Natalie Ward MLC, Deputy Leader of the Liberal Party, Shadow Minister for Transport and Roads, Shadow Minister for Infrastructure MC, Shadow Minister for the Illawarra and South Coast and Chair of the NSW Parliamentary Friends of France, Trish Doyle MP, Member for Blue Mountains Deputy Chair of the NSW Parliamentary Friends of France, Martin Juillard, consul Général de France à Sydney, Zoe McKenzie MP, Federal Member for Flinders, co-chair of Australia-France Parliamentary Friendship Group et Jerome Laxale MP, Federal Member for Bennelong, Chair of Australia-France Parliamentary Friendship Group), CEOs and prominent figures from the French-Australian community.

The winners in the various categories were announced in front of an enthusiastic audience and recognised for their outstanding achievements and contributions in a variety of fields.

Congratulations to all the winners of the Franco-Australian Excellence Awards! Your remarkable achievements are an inspiration to us all, and we salute your unwavering commitment to excellence and collaboration between France and Australia. We express our sincere gratitude for the positive impact you have had on both nations.

Let us pay tribute to those exceptional individuals and organisations who continue to strengthen the ties between our two great countries.

Well done! 👏🇫🇷🇦🇺

Thank you to all our partners,

Info and Rules HERE

2023 French-Australian Excellence Awards: The finalists 

For its commitment to promoting multiculturalism, integration and equal opportunities in sport. Congratulations to its CEO James Johnson and to Football Australia, which received the “Excellence in Equality” award.

The “Excellence in Healthcare” prize was awarded to Laurent Saffré – Pierre Fabre Foundation, whose achievements in the healthcare sector, thanks to innovative therapies, are improving the quality of life of cancer patients.

special tribute was also paid posthumously to Maria Karvouni, who left a tremendous legacy in education in Victoria.

Prix de la Solidarité – Bénévolat / Solidarity & Volunteering Award – The finalists Ended

  • Gutierrez Thomas (NSW)
  • Li Jason (NSW)
  • Lorraine Nicolas Aurore (NSW)

Prix de l’Entrepreneuriat / Entrepreneurship Award – The finalists Ended

  • Ira Sandra (France at Home - VIC)
  • Mann Nathalie (furthr - NSW)
  • Poirey Marianne (Four Frogs Crêperie - NSW)

Prix de l’Innovation & Recherche / Research & Innovation Award – The finalists Ended

  • Boehm Celine (University of Sydney - NSW)
  • Daniell Katherine (ANU School of Cybernetics - ACT)
  • Guitera Pascale (University of Sydney - NSW)

Prix du Développement durable / Sustainability Award – The finalists Ended

  • Aguey Francois (University of Sydney - NSW)
  • Barucchi Audrey (Conservation Volunteers Australia - QLD)
  • Dupre Karine (Griffith University - QLD)

Prix « Art & Culture » Award – The finalists Ended

  • Billiet Laurence et Antony Rachel (General Strike - VIC)
  • Labaeye Melanie (Tingalpa State School et le Whites Hill State College - QLD)
  • Page Maud (NSW Art Gallery - NSW)
  • Ponthieux Jean-Francois (So Frenchy So Chic - VIC)

Prix « Sport » Awards – The finalists Ended

  • Fox Jessica (Paddler - NSW)
  • Robinne Margot (Brisbane Roar - QLD)
  • Cassiel Rousseau (Diving - QLD)

Business – High Impact Awards – The finalists Ended

  • Ingrid Picard, Head of Commercial APAC - Amadeus
  • Karine Delvallée, CEO, Australia and New Zealand - BNP Paribas
  • Thierry Kalfon, Managing Director - Engie
  • Segolene Deeley, Director, Future Mobility & Corporate Affairs - Keolis Downer

Prix de la Femme de l’Année / Woman of the year Award – The finalists Ended

  • Ira Sandra (France at Home - VIC)
  • Lorraine Nicolas Aurore (NSW)
  • Duprat Clemence (NSW)
  • Zemiro Julia (television, presenter, radio host, actress - NSW)

2023 French-Australian Excellence Awards: Les nominés / The nominees 

Prix de la Solidarité – Bénévolat / Solidarity & Volunteering Award Ended

  • Calvo José (QLD)
  • Duprat Clemence (NSW)
  • Esnault Jean-Paul (VIC)
  • Gittard Marie (NSW)
  • Grant Nathalie (QLD)
  • Gutierrez Thomas (NSW)
  • Hautemont Marie (NSW)
  • Land William (NSW)
  • Laffitte Laura (VIC)
  • Li Jason (NSW)
  • Lorraine Nicolas Aurore (NSW)
  • Marie Olivier et Cabuil Aymeric (NSW)
  • Tuit Lyn (NSW)
  • Wilkening-le-Brun Marie (VIC)

Prix de l’Entrepreneuriat / Entrepreneurship Award Ended

  • Christophe Gregoire (Le Très Bon - ACT)
  • De Soyre Vincent - Thomas Cauquil (Frenchies Bistro and Brewery - NSW)
  • Genin Delphine (Delphine Genin - VIC)
  • Ira Sandra (France at Home - VIC)
  • Kermann Marion (French à la Carte - NSW)
  • Kerr Agathe (Agathé Pâtisserie - VIC)
  • L'Hostis Faustyne (Ma Petite Pâtisserie - ACT)
  • Lechalier Mickael ( Vanz Travel - QLD)
  • Leonard Lucas (Inspired Recruitment - NSW)
  • Lepron Jacques et Thomas Mathieu (Delidoor - NSW)
  • Lepron-Aguess Caroline (Skoutli - NSW)
  • Mann Nathalie (furthr - NSW)
  • Moran Corinne (Play Frog Language Tuition - QLD)
  • Motte Steve (NSW)
  • Poirey Marianne (Four Frogs Crêperie - NSW)
  • Ponsinet Coralie (Wonderful Mess - VIC)
  • Roger Mickael (PropHero - NSW)
  • Scherrer Yves ("Madame & Yves" - NSW)
  • Symons Jillian (Intext and Language International Bookshop - VIC)
  • Testard Lucile (FrancoSchool - NSW)

Prix de l’Innovation & Recherche / Research & Innovation Award Ended

  • Boehm Celine (University of Sydney - NSW)
  • Daniell Katherine (ANU School of Cybernetics - ACT)
  • Gaudin Christophe (University of Western Australia - WA)
  • Guitera Pascale (University of Sydney - NSW)
  • Lonchampt Pierre (Diapason - NSW)
  • Vernay Jean-Francois (Torrens University Australia - NSW)

Prix du Développement durable / Sustainability Award Ended

  • Aguey Francois (University of Sydney - NSW)
  • Barucchi Audrey (Conservation Volunteers Australia - QLD)
  • Briand Germain (Urban Canopee - VIC)
  • Côte Claire (Sustainable Minerals Institute - QLD)
  • de Bergerac Olivia (Professeur Author - NSW)
  • Dupre Karine (Griffith University - QLD)

Prix « Art & Culture » Award Ended

  • Aggoune-Soustre Delphine (My French School - NSW)
  • Barlow Geraldine (QAGOMA - QLD)
  • Billiet Laurence et Antony Rachel (General Strike - VIC)
  • Dr Bogais Jean (University of Sydney - NSW)
  • Boll Valérie (Anthropologist - QLD)
  • Bula Michel (Théâtre Français de Melbourne - VIC)
  • Gott Ted (National Gallery of Victoria - VIC)
  • Howlett Louise (ReAction Theatre - VIC)
  • Karvouni Maria + (Lycee Auburn High School - VIC)
  • Labaeye Melanie (Tingalpa State School et le Whites Hill State College - QLD)
  • Leprette Guillaume (Gallery Oz - NSW)
  • Lord Tobias (tobylordphotography - NSW)
  • Michelet Agnes (Critical Path after FORM - NSW)
  • Muller Natasha (The French Loop - VIC)
  • Page Maud (NSW Art Gallery - NSW)
  • Ponthieux Jean-Francois (So Frenchy So Chic - VIC)
  • Perret Martine (photographic artist - WA)
  • Rey Geraldine (Suzette Collective - WA)
  • Richmond Angela (Fitzroy Primary School - VIC)
  • Robbins Ludivine (Taren Point Public School - NSW)
  • Vojetta Olivier (Philo Bistro" moderator, fiction writer - NSW)
  • Zemiro Julia (Television presenter, radio host, actress - NSW)

Prix « Sport » Award Ended

  • Chauvet Margaux (Sydney FC - NSW)
  • Michael Cheika (Rugby - NSW)
  • Fox Jessica (Paddler - NSW)
  • Fox Noémie (Paddler - NSW)
  • Robinne Margot (Brisbane Roar - QLD)
  • Cassiel Rousseau (Diving - QLD)

Business – High Impact Awards Ended

  • Ingrid Picard, Head of Commercial APAC - Amadeus
  • Karine Delvallée, CEO, Australia and New Zealand - BNP Paribas
  • Alban du Mesnil, Managing Director - Cartier
  • Thierry Kalfon, Managing Director - Engie
  • Segolene Deeley, Director, Future Mobility & Corporate Affairs - Keolis Downer
  • Kevin Mapson, Managing Director - Pernod Ricard Pacific
  • Laurent Saffre, Head of Oceania Region - Pierre Fabre
  • Denis Masure, General Manager - RATP Dev

Prix de la Femme de l’Année / Woman of the year Award Ended

  • Aggoune-Soustre Delphine (My French School - NSW)
  • Barlow Geraldine (QAGOMA - QLD)
  • Barucchi Audrey (Conservation Volunteers Australia - QLD)
  • Billiet Laurence et Antony Rachel (General Strike - VIC)
  • Boehm Celine (University of Sydney - NSW)
  • Boll Valérie (Anthropologist - QLD)
  • Chauvet Margaux (Sydney FC - NSW)
  • Côte Claire (Sustainable Minerals Institute - QLD)
  • Daniell Katherine (ANU School of Cybernetics - ACT)
  • de Bergerac Olivia (Professeur Author - NSW)
  • Dupre Karine (Griffith University - QLD)
  • Fox Jessica (Paddler - NSW)
  • Fox Noémie (Paddler - NSW)
  • Genin Delphine (Delphine Genin - VIC)
  • Gittard Marie (NSW)
  • Grant Nathalie (QLD)
  • Guitera Pascale (University of Sydney - NSW)
  • Hautemont Marie (NSW)
  • Howlett Louise (ReAction Theatre - VIC)
  • Ira Sandra (France at Home - VIC)
  • Karvouni Maria + (Lycee Auburn High School - VIC)
  • Kermann Marion (French à la Carte - NSW)
  • Kerr Agathe (Agathe Pâtisserie - VIC)
  • L'Hostis Faustyne (Ma Petite Pâtisserie - ACT)
  • Laffitte Laura (VIC)
  • Lepron-Aguess Caroline (Skoutli - NSW)
  • Lorraine Nicolas Aurore (NSW)
  • Mann Nathalie (furthr - NSW)
  • Michelet Agnes (Critical Path after FORM - NSW)
  • Moran Corinne (Play Frog Language Tuition - QLD)
  • Muller Natacha (The French Loop - VIC)
  • Page Maud (NSW Art Gallery - NSW)
  • Perret Martine (photographic artist - WA)
  • Poirey Marianne (Four Frogs Crêperie - NSW)
  • Ponsinet Coralie (Wonderful Mess - VIC)
  • Rey Geraldine (Suzette Collective - WA)
  • Richmond Angela (Fitzroy Primary School - VIC)
  • Robinne Margot (Brisbane Roar - QLD)
  • Robbins Ludivine (Taren Point Public School - NSW)
  • Symons Jillian (Intext and Language International Bookshop - VIC)
  • Testard Lucile (FrancoSchool - NSW)
  • Tuit Lyn (NSW)
  • Wilkening-le-Brun Marie (VIC)
  • Duprat Clemence (NSW)
  • Zemiro Julia (television, presenter, radio host, actress - NSW)

Bienvenue !

Connectez-vous à votre compte ci-dessous

Créer un nouveau compte !

Remplissez les formulaires ci-dessous pour vous inscrire

Récupérer votre mot de passe

Veuillez saisir votre nom d'utilisateur ou votre adresse électronique pour réinitialiser votre mot de passe.

Êtes-vous sûr de vouloir déverrouiller ce poste ?
Déverrouiller à gauche : 0
Êtes-vous sûr de vouloir annuler l'abonnement ?